Dini Eğitim Programları

Sizin en hayırlınız Kur'an-ı Kerim'i öğrenen ve öğretenlerinizdir.

Hadis-i Şerif

Dini Eğitim Programları

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in “İlim talebi her Müslümana farzdır." [İbn Mâce, 224.] sözüyle beyan ettiği üzere, kadın-erkek, amir-memur, küçük-büyük her Müslümana, dinini yaşayacak kadar ilim öğrenmek farzdır.

Bu bağlamda İslâmî ilimlerin temelini temel iman esasları, abdest, gusül, namaz, oruç, hac ve zekat gibi meselelerin incelendiği ilmihal bilgileri oluşturur. Aynı zamanda Cenab-ı Hakk’ın insanlara hidayet rehberi olarak göndermiş olduğu Kur’an-ı Kerim’i Arapça aslından okumak da her Müslümanın gayret etmesi gereken vazifelerindendir.

Âlem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği olarak, ilerleyen yaşına rağmen dini eğitime fırsat bulamamış erkek ve kadın kardeşlerimize ayrı vakitlerde, yaşlarına ve seviyelerine uygun dini eğitim programları tertip ediyoruz. Mescidimizde sayısı kırka ulaşan hanım kardeşlerimize üç-dört hoca hanım tarafından hafta içi her gün Kur’an-ı Kerim, tecvid, ilmihal, siyer gibi temel İslami ilimler verilmektedir. Bunun yanında haftalık olarak düzenlenen sohbet programlarıyla farklı hanım hocalar tarafından İslâmî meseleler hususunda hanım cemaatimizle hasbihaller yapılmaktadır.

Çalışan erkek kardeşlerimiz için geç saatlere kadar düzenlenen akşam dersleriyle onların da temel İslami ilimler hususunda kendilerini geliştirmelerine vesile olmaya gayret ediyoruz. Aynı zamanda düzenlemiş olduğumuz yaz kurslarıyla, çocuklarımızın yaz tatillerini İslam’ı öğrenerek geçirmelerine katkıda bulunuyoruz.

Bağışlarınızla bu hizmeti destekleyebilir, bu hizmeti daha çok insana ulaştırmamıza vesile olabilirsiniz.

Bir cevap yazın