Hadis Hafızlığı Medresesi

Allah, benim sözümü işitip, onu iyice anladıktan sonra, başkalarına tebliğ edenin yüzünü ak etsin.

EFENDİMİZ (sallallahu aleyhi ve sellem)

Hadis hafızlığı, Ebû Hureyre ve Abdullah b. Amr (radıyallahu anhüma) gibi Ashab-ı Suffe’nin seçkin sahabîlerinin mesleğidir. Bu sahabîler, Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in sözlerini ezberlemek için gece-gündüz onun yanından ayrılmamışlar; bu yolda yeme-içme ve evlenme gibi ihtiyaçlarını terk etmişlerdir. Onların izinden giden âlimler de tarih boyunca hadis-i şeriflerin ezberlenmesine büyük ehemmiyet göstermişler; hadis-i şerifleri satırdan satıra değil, sadırdan sadıra aktarmışlardır.

2019 yılında “Buhârî Hafızları Yetiştiriyoruz!” sloganıyla kurmuş olduğumuz İmam Buhârî Medresesi Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesidir. Sadece 9 – 12 yaş arası, Kur’an-ı Kerim hafızlığını iyi dereceyle tamamlamış talebelerin kabul edildiği medresemizde iki yıllık programda yaklaşık 2.200 hadis-i şerif ezberlenmektedir. Şimdilik sadece erkek talebelere hizmet veren İmam Buhârî Medresesi’nin kız talebelere hizmet verecek şubelerini de desteklerinizle açmayı hedefliyoruz.

Dosyalar sekmesinden ders programlarımızın da yer aldığı medresemizin tanıtım broşürünü ve talebelerimize ezberlettiğimiz hadis kitaplarını indirebilirsiniz.

Bağışlarınızla bu hizmeti destekleyebilir, hadis hafızlarının yetişmesine vesile olabilirsiniz.

Diğer Dosyalar

PDF
Muhtasaru’l-Buhârî – 1

Bir cevap yazın